Czym jest ESG score?

Wynik ESG (środowiskowe, społeczne i zarządcze) jest miarą wyników firmy w obszarach, które są uważane za ważne dla długoterminowego zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialnych praktyk biznesowych – raportowaniu tzw. nie finansowym. Wyniki te są wykorzystywane przez inwestorów, analityków i innych interesariuszy do oceny ogólnej kondycji i ryzyka firmy oraz do podejmowania świadomych decyzji o tym, gdzie i w jaki sposób zainwestować pieniądze.

Środowiskowy aspekt ESG

Aspekt środowiskowy wyników ESG dotyczy wpływu firmy na środowisko naturalne i jej wysiłków na rzecz zmniejszenia śladu węglowego i minimalizowania swojego negatywnego wpływu. Obejmuje to takie kwestie, jak efektywność energetyczna, wykorzystanie energii odnawialnej i ochrona wody, czy też odpowiedzialna gospodarka odpadowa i recykling materiałów.

Społeczny aspekt ESG

Społeczny aspekt ESG dotyczy wpływu firmy na społeczeństwo, w tym traktowania przez nią pracowników, dostawców i klientów, a także jej wysiłków na rzecz promowania różnorodności, równości i integracji. Obejmuje to takie kwestie, jak praktyki pracownicze, prawa człowieka i zaangażowanie społeczne.

Zarządcze aspekty ESG

Aspekt zarządcze ESG dotyczą ogólnego zarządzania firmą, w tym rady dyrektorów, wynagrodzeń kadry kierowniczej i przejrzystości. Obejmuje to takie kwestie, jak ład korporacyjny, zarządzanie ryzykiem oraz zgodność z przepisami prawa i regulacjami.

Agencje ratingowe ESG

Oceny ESG są określane przez różne agencje ratingowe, takie jak MSCI, ISS ESG czy CRIF Rating Agency za pośrednictwem platformy Synesgy. Agencje te wykorzystują różne źródła danych, w tym sprawozdania finansowe, artykuły prasowe i raporty firmowe, aby ocenić wyniki firmy w każdej z trzech kategorii ESG. Wyniki są następnie wykorzystywane do przypisania firmie oceny, takiej jak „wysoka”, „średnia” lub „niska”.

Zielone firmy – mniej podatne na ryzyko

Inwestorzy coraz częściej wykorzystują wyniki ESG przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. Wynika to z faktu, że firmy o dobrych wynikach ESG są ogólnie uważane za bardziej zrównoważone i mniej ryzykowne, a zatem z większym prawdopodobieństwem przyniosą wysokie zyski w dłuższej perspektywie czasowej. Ponadto inwestorzy stają się coraz bardziej świadomi wpływu swoich inwestycji na społeczeństwo i środowisko.

Wiele źródeł wskazuje również na to, że firmy o lepszych wynikach ESG są zwykle bardziej odporne w czasach niepewności gospodarczej i zmienności. Dzieje się tak dlatego, że są lepiej przygotowane do zarządzania ryzykiem i radzenia sobie z wyzwaniami, a także cieszą się większym zaufaniem klientów, pracowników i innych interesariuszy.

Wyniki ESG są ważnym narzędziem dla inwestorów i innych interesariuszy do oceny ogólnej kondycji firmy. Fakt, że spółki o lepszych wynikach ESG są bardziej zrównoważone i mniej ryzykowne, czyni je atrakcyjną okazją inwestycyjną

Sprawdź swój wynik ESG na Platformie Synesgy – otrzymaj certyfikat i plan naprawczy i spraw, aby Twoja firma stała się zrównoważona.

Ostatnie

Legislacja

Dyrektywa CSDD – kluczowy element Zielonego Ładu

25 lipca 2024 roku to data, która na stałe wpisze się w kalendarz przedsiębiorstw. Tego dnia Komisja Europejska ogłosiła wejście w życie Dyrektywy CSDD (Corporate Sustainability Due Diligence Directive – CS3D), której celem jest wprowadzenie obowiązku należytej staranności przedsiębiorstw oraz ich partnerów biznesowych (na każdym etapie łańcucha dostaw) do przeciwdziałania oraz łagodzenia negatywnych skutków ich oddziaływania na prawa człowieka i kwestie środowiskowe.

16.09.2024
Studia przypadków

Rekomendacja Kancelarii Corpus Iuris dla Synesgy

O tym, jak strategia ESG staje się integralnym elementem codziennej działalności Kancelarii Corpus Iuris, jak platforma Synesgy wspiera firmę w realizacji celów zrównoważonego rozwoju, oraz jakie długofalowe korzyści płyną z samooceny ESG, opowiada Julita Rudzińska-Piecyk, Prezes Zarządu Kancelarii Corpus Iuris.

13.08.2024