Czym jest ESG score?

Wynik ESG (środowiskowe, społeczne i zarządcze) jest miarą wyników firmy w obszarach, które są uważane za ważne dla długoterminowego zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialnych praktyk biznesowych – raportowaniu tzw. nie finansowym. Wyniki te są wykorzystywane przez inwestorów, analityków i innych interesariuszy do oceny ogólnej kondycji i ryzyka firmy oraz do podejmowania świadomych decyzji o tym, gdzie i w jaki sposób zainwestować pieniądze.

Środowiskowy aspekt ESG

Aspekt środowiskowy wyników ESG dotyczy wpływu firmy na środowisko naturalne i jej wysiłków na rzecz zmniejszenia śladu węglowego i minimalizowania swojego negatywnego wpływu. Obejmuje to takie kwestie, jak efektywność energetyczna, wykorzystanie energii odnawialnej i ochrona wody, czy też odpowiedzialna gospodarka odpadowa i recykling materiałów.

Społeczny aspekt ESG

Społeczny aspekt ESG dotyczy wpływu firmy na społeczeństwo, w tym traktowania przez nią pracowników, dostawców i klientów, a także jej wysiłków na rzecz promowania różnorodności, równości i integracji. Obejmuje to takie kwestie, jak praktyki pracownicze, prawa człowieka i zaangażowanie społeczne.

Zarządcze aspekty ESG

Aspekt zarządcze ESG dotyczą ogólnego zarządzania firmą, w tym rady dyrektorów, wynagrodzeń kadry kierowniczej i przejrzystości. Obejmuje to takie kwestie, jak ład korporacyjny, zarządzanie ryzykiem oraz zgodność z przepisami prawa i regulacjami.

Agencje ratingowe ESG

Oceny ESG są określane przez różne agencje ratingowe, takie jak MSCI, ISS ESG czy CRIF Rating Agency za pośrednictwem platformy Synesgy. Agencje te wykorzystują różne źródła danych, w tym sprawozdania finansowe, artykuły prasowe i raporty firmowe, aby ocenić wyniki firmy w każdej z trzech kategorii ESG. Wyniki są następnie wykorzystywane do przypisania firmie oceny, takiej jak „wysoka”, „średnia” lub „niska”.

Zielone firmy – mniej podatne na ryzyko

Inwestorzy coraz częściej wykorzystują wyniki ESG przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. Wynika to z faktu, że firmy o dobrych wynikach ESG są ogólnie uważane za bardziej zrównoważone i mniej ryzykowne, a zatem z większym prawdopodobieństwem przyniosą wysokie zyski w dłuższej perspektywie czasowej. Ponadto inwestorzy stają się coraz bardziej świadomi wpływu swoich inwestycji na społeczeństwo i środowisko.

Wiele źródeł wskazuje również na to, że firmy o lepszych wynikach ESG są zwykle bardziej odporne w czasach niepewności gospodarczej i zmienności. Dzieje się tak dlatego, że są lepiej przygotowane do zarządzania ryzykiem i radzenia sobie z wyzwaniami, a także cieszą się większym zaufaniem klientów, pracowników i innych interesariuszy.

Wyniki ESG są ważnym narzędziem dla inwestorów i innych interesariuszy do oceny ogólnej kondycji firmy. Fakt, że spółki o lepszych wynikach ESG są bardziej zrównoważone i mniej ryzykowne, czyni je atrakcyjną okazją inwestycyjną

Sprawdź swój wynik ESG na Platformie Synesgy – otrzymaj certyfikat i plan naprawczy i spraw, aby Twoja firma stała się zrównoważona.

Ostatnie

Zrównoważony rozwój firm

Znaczenie Score (Wyniku) ESG: 6 powodów, dla których staje się dziś kluczowy

Poznaj sześć głównych powodów, dla których przedsiębiorstwa powinny mierzyć swoją efektywność ESG, by zapewnić sobie długofalowy sukces. Wraz ze wzrostem świadomości dotyczącej wyzwań środowiskowych i społecznych wyniki ESG zyskują rangę strategicznego i nieodzownego narzędzia wpływającego na decyzje inwestorów oraz kierunki rozwoju firm. W obliczu rosnącej presji regulacyjnej oraz oczekiwań rynku w zakresie zrównoważonych i etycznych praktyk biznesowych, wyniki ESG stają się kluczowym wskaźnikiem w ocenie długoterminowej konkurencyjności oraz wpływu społecznego organizacji. Przyjrzyjmy się, czym dokładnie jest wynik ESG i dlaczego warto o niego zadbać.

28.04.2025
Raportowanie niefinansowe

VSME – odpowiedź na nowe realia ESG dla MŚP

Wraz ze zmianą regulacyjnych priorytetów wiele MŚP pozostaje poza zakresem obowiązkowego raportowania ESG – ale nie poza zasięgiem oczekiwań rynku. Nowy standard VSME (Voluntary Sustainability Reporting Standard for SMEs) stanowi praktyczne i proporcjonalne rozwiązanie, które może pomóc mikro, małym i średnim firmom sprostać rosnącym wymaganiom w zakresie zrównoważonego rozwoju.

23.04.2025
Raportowanie niefinansowe

Zbieranie danych ESG: Krótki przewodnik dla MŚP w 2025 roku

Małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) mogą wykorzystać raportowanie ESG, aby zwiększyć przejrzystość, sprostać oczekiwaniom interesariuszy i otworzyć się na nowe możliwości biznesowe. Sprawdź, jak to zrobić!

22.04.2025
Zrównoważony rozwój firm

Taksonomia UE

Taksonomia UE to ważny element strategii zrównoważonego rozwoju Unii Europejskiej. Jej celem jest stworzenie jednolitego systemu klasyfikacji dla zrównoważonej gospodarki, który stanowi punkt odniesienia dla inwestorów i przedsiębiorstw. W świecie, w którym rośnie znaczenie ochrony klimatu i odpowiedzialności społecznej, taksonomia staje się narzędziem ukierunkowującym kapitał na projekty zrównoważone i zapobiegającym greenwashingowi.

17.04.2025