Zmiany w sposobie obliczania emisji gazów cieplarnianych (GHG)

Od czasów publikacji standardów mierzenia emisji gazów cieplarnianych – GHG Protocol – o którym można przeczytać szerzej w jednym z artykułów na Blogu Synesgy, wiele się zmieniło. Między innymi rozwinęła się Inicjatywa Science Based Targets (SBTi), a także coraz więcej instytucji i organizacji zaczęło zmierzać w kierunku zerowej emisji netto.

Konsultacje GHG Protocol

W związku ze zmianami nie tylko prawnymi, ale także w świadomości konsumentów oraz firm, i rozwojem badań nad zmianą klimatu – World Business Council for Sustainable Development (WBCSD) i World Resources Institute (WRI) otworzyły proces konsultacji nad rewizją Greenhouse Gas Protocol – standardu mierzenia emisji, rozpoznawalnego na całym świecie.

Aby lepiej zrozumieć problemy z jakimi mierzą się interesariusze GHG Protocol, zebrać cenne dane i sugestie dotyczące ulepszenia protokołu, obie organizacje razem współpracując opracowały ankiety dot. czterech ważnych kwestii:

  • Standardów rachunkowości i sprawozdawczości korporacyjnej,
  • Wytycznych dotyczących Zakresu 2 GHG Protocol,
  • Standardów Korporacyjnego Łańcucha Wartości (Zakres 3) i wytycznych dotyczących obliczania Zakresu 3 GHG Protocol,
  • Rynkowego podejścia do rachunkowości.

Organizacje i firmy, które chcą podzielić się swoimi spostrzeżeniami mogą zrobić to do 28 lutego 2023 roku.

Więcej informacji na: strona GHG Protocol

Skorzystaj z kalkulatora GHG – oblicz emisję swojej firmy

Jeśli Twoja firma chce obliczyć swoją emisję gazów cieplarnianych – może to zrobić za pomocą kalkulatora emisji GHG na Platformie Synesgy – w szybki i prosty sposób. Wystarczy, że zarejestruje się ona na Platformie i wypełni ankietę, w której znajduje się kalkulator GHG. Nie tylko może ona w ten sposób obliczyć swoją emisję, ale także uzyskać score poziomu ESG i certyfikat ją potwierdzający – wystawiony przez Agencję Ratingową CRIF. Ankieta zgodna jest z międzynarodowymi standardami dot. zrównoważonego rozwoju oraz z lokalnymi wymaganiami prawnymi. Co więcej – pierwszy rok certyfikacji jest bezpłatny!

Kalkulator GHG na Platformie Synesgy

Platforma Synesgy to jedyne takie narzędzie, które pozwala ocenić poziom ESG także poprzez swój łańcuch wartości i dostawców. Firma, tzw. Head of Suppy Chain, może dokonać swojej oceny poprzez ocenę poziomu ESG partnerów i dostawców.

Dlaczego warto? Dbanie o dobry poziom ESG nie tylko przyczynia się do poprawy środowiska, w którym firma funkcjonuje czy też jej wizerunku. Wpływa on także pozytywnie na zmniejszenie ryzyka operacyjnego czy otrzymanie lepszych warunków finansowania na zielone inwestycje czy w ramach zielonych pożyczek.

Oblicz swoją emisję gazów cieplarnianych z kalkulatorem GHG od CRIF.

Sprawdź swój poziom ESG z Platformą Synesgy.

Ostatnie

Zrównoważony rozwój firm

Znaczenie Score (Wyniku) ESG: 6 powodów, dla których staje się dziś kluczowy

Poznaj sześć głównych powodów, dla których przedsiębiorstwa powinny mierzyć swoją efektywność ESG, by zapewnić sobie długofalowy sukces. Wraz ze wzrostem świadomości dotyczącej wyzwań środowiskowych i społecznych wyniki ESG zyskują rangę strategicznego i nieodzownego narzędzia wpływającego na decyzje inwestorów oraz kierunki rozwoju firm. W obliczu rosnącej presji regulacyjnej oraz oczekiwań rynku w zakresie zrównoważonych i etycznych praktyk biznesowych, wyniki ESG stają się kluczowym wskaźnikiem w ocenie długoterminowej konkurencyjności oraz wpływu społecznego organizacji. Przyjrzyjmy się, czym dokładnie jest wynik ESG i dlaczego warto o niego zadbać.

28.04.2025
Raportowanie niefinansowe

VSME – odpowiedź na nowe realia ESG dla MŚP

Wraz ze zmianą regulacyjnych priorytetów wiele MŚP pozostaje poza zakresem obowiązkowego raportowania ESG – ale nie poza zasięgiem oczekiwań rynku. Nowy standard VSME (Voluntary Sustainability Reporting Standard for SMEs) stanowi praktyczne i proporcjonalne rozwiązanie, które może pomóc mikro, małym i średnim firmom sprostać rosnącym wymaganiom w zakresie zrównoważonego rozwoju.

23.04.2025
Raportowanie niefinansowe

Zbieranie danych ESG: Krótki przewodnik dla MŚP w 2025 roku

Małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) mogą wykorzystać raportowanie ESG, aby zwiększyć przejrzystość, sprostać oczekiwaniom interesariuszy i otworzyć się na nowe możliwości biznesowe. Sprawdź, jak to zrobić!

22.04.2025
Zrównoważony rozwój firm

Taksonomia UE

Taksonomia UE to ważny element strategii zrównoważonego rozwoju Unii Europejskiej. Jej celem jest stworzenie jednolitego systemu klasyfikacji dla zrównoważonej gospodarki, który stanowi punkt odniesienia dla inwestorów i przedsiębiorstw. W świecie, w którym rośnie znaczenie ochrony klimatu i odpowiedzialności społecznej, taksonomia staje się narzędziem ukierunkowującym kapitał na projekty zrównoważone i zapobiegającym greenwashingowi.

17.04.2025