Standardy ESG – jak wybrać właściwe wytyczne dla Twojej firmy

Ponieważ inwestorzy, klienci i organy regulacyjne coraz częściej kładą nacisk na zrównoważony rozwój, firmy na całym świecie przyjmują standardy ESG, aby poprawić swoje wyniki, skutecznie zarządzać ryzykiem i wzmacniać reputację. Jednak nie istnieje idealne i uniwersalne podejście, gdyż każde przedsiębiorstwo jest inne.W tym artykule omówimy, jak wybrać właściwe standardy ESG dla Twojej firmy poprzez zrozumienie podstaw i dostosowanie podejścia do indywidualnych celów biznesowych i wartości.

Zrozumienie podstaw standardów ESG

ESG, skrót od Environmental, Social, Governance, reprezentuje triadę zasad, które oceniają wpływ i skuteczność przedsiębiorstwa w tych wzajemnie powiązanych obszarach.

W obszarze dotyczącym środowiska (E) firmy są analizowane pod kątem ich wysiłków na rzecz ograniczenia emisji dwutlenku węgla, minimalizacji ilości odpadów, optymalizacji wykorzystania zasobów i ochrony przyrody.

Z kolei w obszarze społecznym (S), ocena opiera się na ich standardach zatrudnienia, promowaniu inkluzywności i różnorodności oraz proaktywnym zaangażowaniu w życie lokalnych społeczności.

Natomiast standardy w obszarze zarządczym (G) koncentrują się na przestrzeganiu przez organizację etycznych praktyk, takich jak utrzymywanie heterogenicznej rady nadzorczej, zapewnianie przejrzystości i przestrzeganie zasad rozliczalności.

Wytyczne do raportowania ESG

Rolą wytycznych jest pomoc firmom w dostosowaniu ich działań do przepisów dotyczących zrównoważonego rozwoju i umożliwienie inwestorom podejmowania świadomych decyzji w oparciu o kompleksowe dane ESG. Pojawiło się kilka znaczących ogólnie przyjętych wzorców wytycznych pomocnych w raportowaniu ESG, np.:

GRI

Globalna Inicjatywa Raportowania (ang. Global Reporting Initiative)

Jeden z najczęściej stosowanych wzorców, dostarcza kompleksowy zestaw wskaźników i wytycznych, które organizacje mogą wykorzystać do raportowania swojego zrównoważenia.

Standardy GRI skupiają się na aspektach mających znaczący wpływ ekonomiczny, środowiskowy i społeczny, zapewniając, że raportowanie jest istotne dla interesariuszy.

SASB

Rada Standardów Rachunkowości Zrównoważonego Rozwoju (ang. Sustainability Accounting Standards Board)

SASB zapewnia normy branżowe dotyczące raportowania czynników zrównoważonego rozwoju. Są one istotne z finansowego punktu widzenia i mają na celu zwiększenie przejrzystości i porównywalności w sprawozdawczości, co może pomóc inwestorom w podejmowaniu bardziej świadomych decyzji inwestycyjnych.

TCFD

Grupa Zadaniowa ds. Ujawniania Informacji Finansowych Związanych z Klimatem (ang. Task Force on Climate-related Financial Disclosures)

Ustanowiona przez Financial Stability Board, TCFD wypracowuje zalecenia dla firm dotyczące ujawniania ryzyk i szans związanych z klimatem. Zalecenia mają na celu zwiększenie przejrzystości, promowanie bardziej świadomych decyzji inwestycyjnych i większego zrozumienia dla działań podejmowanych przez sektor finansowy w tym szacowania ryzyka związanego z klimatem.

UNGC

Globalny Pakt Narodów Zjednoczonych (ang. United Nations Global Compact)

Jako inicjatywa dobrowolna, UNGC zachęca firmy do dostosowania swoich strategii i operacji do dziesięciu uniwersalnie przyjętych zasad dotyczących praw człowieka, pracy, środowiska i przeciwdziałania korupcji. Uczestniczące organizacje zobowiązują się do corocznego raportowania postępów, co sprzyja ciągłemu doskonaleniu i odpowiedzialności.

CDP

Carbon Disclosure Project

CDP to globalna platforma ratingowa, który umożliwia firmom, miastom, stanom i regionom pomiar ich wpływu na środowisko i jego zarządzanie. Poprzez żądanie informacji dotyczącej zmian klimatycznych, bezpieczeństwa wodnego i wylesiania, CDP zachęca organizacje do wyznaczania ambitnych celów i działań na rzecz ograniczenia swojego wpływu na środowisko.

Ocenianie szans i ryzyk ESG

Przed wybraniem wskaźników ESG konieczne jest przeprowadzenie oceny podwójnej istotności w celu zidentyfikowania kluczowych szans i ryzyk ESG w Twojej firmie.

W projekcie Europejskich Wytycznych dotyczących Raportowania Zrównoważonego (ESRG) opublikowanym przez Europejską Grupę Doradczą ds. Sprawozdawczości Finansowej (EFRAG)  znajduje się definicja podwójnej istotności, zgodnie z Europejskimi Standardami Sprawozdawczości w zakresie Zrównoważonego Rozwoju (ESRS).

Podkreśla się, że pojęcie podwójnej istotności obejmuje wytyczne dotyczące procesu decyzyjnego w sprawie uwzględnienia w sprawozdaniach zrównoważoności przedsiębiorstwa tematów lub informacji związanych z ESG.

Podwójna istotność mówi o konieczności analizy zarówno istotności wpływu na środowisko, jak i istotności finansowej.

Wyznaczanie realistycznych i mierzalnych celów


Po zidentyfikowaniu w firmie ryzyk i szans ESG, należy ustanowić realistyczne i mierzalne cele, które są zgodne z wartościami i celami spółki. Ważne jest, aby określić konkretne wyniki, do których dąży firma, i wyznaczyć cele krótko-, średnio- i długoterminowe.

W tym kontekście, Inicjatywa Celów Opartych na Nauce (SBTi) jest dobrym przykładem. SBTi to globalna współpraca pomiędzy Carbon Disclosure Project (CDP), Globalnym Paktem Narodów Zjednoczonych (UNGC), Światowym Instytutem Zasobów (WRI) i Światowym Funduszem na rzecz Przyrody (WWF).

Uruchomiony w 2015 roku, SBTi ma na celu pomóc firmom w ustanowieniu i wdrożeniu opartych na nauce celów w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych i łagodzenia skutków zmian klimatycznych.

SBTi zapewnia kompleksowe wytyczne dla firm, aby dostosować swoje cele klimatyczne do celu Porozumienia paryskiego, jakim jest ograniczenie globalnego wzrostu temperatury do znacznie poniżej 2°C powyżej poziomów sprzed epoki przemysłowej, przy jednoczesnym dążeniu do ograniczenia wzrostu do 1,5°C.

Przestrzegając tych wytycznych, organizacje mogą opracowywać cele redukcji emisji w oparciu o dane naukowe i przyczyniać się do rozwoju gospodarki niskoemisyjnej.

Wdrożenie standardów ESG do strategii biznesowej


Aby zapewnić pomyślne wdrożenie standardów ESG, konieczne jest zintegrowanie ich z ogólną strategią biznesową. Oznacza to włączenie kwestii ESG do procesów decyzyjnych, oceny wyników i alokacji budżetu. Takie holistyczne podejście może pokazać zaangażowanie firmy w zrównoważony rozwój i pomóc jej pozostać odpowiedzialną za swoje cele.

Monitorowanie i raportowanie postępów


Regularne monitorowanie i raportowanie postępów firmy w realizacji celów ESG umożliwia firmie zachowanie zgodności z przepisami dotyczącymi sprawozdawczości i kontrolę nad jej wynikami.

Przejrzystość pozwala firmie zidentyfikować obszary wymagające poprawy, zademonstrować swoje zaangażowanie w zrównoważony rozwój i zaprezentować swoje osiągnięcia interesariuszom.

Ważne jest, aby rozważyć wykorzystanie uznanych ram sprawozdawczości, takich jak GRI lub SASB, w celu zapewnienia spójności i porównywalności.

Znaczenie wdrożenia standardów ESG


Rozumiejąc podstawy ESG, przeprowadzając ocenę istotności, wyznaczając realistyczne cele, łącząc wytyczne ESG ze strategią biznesową i monitorując postępy, firma może stworzyć niestandardowe podejście do zrównoważonych praktyk biznesowych, które są zgodne z jej unikalnymi wartościami i celami.

W ten sposób firma nie tylko przyczyni się do bardziej zrównoważonego świata, ale także poprawi swoją reputację, przyciągnie inwestycje i zapewni długoterminowy sukces.

Ostatnie

Zrównoważony rozwój firm

Znaczenie Score (Wyniku) ESG: 6 powodów, dla których staje się dziś kluczowy

Poznaj sześć głównych powodów, dla których przedsiębiorstwa powinny mierzyć swoją efektywność ESG, by zapewnić sobie długofalowy sukces. Wraz ze wzrostem świadomości dotyczącej wyzwań środowiskowych i społecznych wyniki ESG zyskują rangę strategicznego i nieodzownego narzędzia wpływającego na decyzje inwestorów oraz kierunki rozwoju firm. W obliczu rosnącej presji regulacyjnej oraz oczekiwań rynku w zakresie zrównoważonych i etycznych praktyk biznesowych, wyniki ESG stają się kluczowym wskaźnikiem w ocenie długoterminowej konkurencyjności oraz wpływu społecznego organizacji. Przyjrzyjmy się, czym dokładnie jest wynik ESG i dlaczego warto o niego zadbać.

28.04.2025
Raportowanie niefinansowe

VSME – odpowiedź na nowe realia ESG dla MŚP

Wraz ze zmianą regulacyjnych priorytetów wiele MŚP pozostaje poza zakresem obowiązkowego raportowania ESG – ale nie poza zasięgiem oczekiwań rynku. Nowy standard VSME (Voluntary Sustainability Reporting Standard for SMEs) stanowi praktyczne i proporcjonalne rozwiązanie, które może pomóc mikro, małym i średnim firmom sprostać rosnącym wymaganiom w zakresie zrównoważonego rozwoju.

23.04.2025
Raportowanie niefinansowe

Zbieranie danych ESG: Krótki przewodnik dla MŚP w 2025 roku

Małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) mogą wykorzystać raportowanie ESG, aby zwiększyć przejrzystość, sprostać oczekiwaniom interesariuszy i otworzyć się na nowe możliwości biznesowe. Sprawdź, jak to zrobić!

22.04.2025
Zrównoważony rozwój firm

Taksonomia UE

Taksonomia UE to ważny element strategii zrównoważonego rozwoju Unii Europejskiej. Jej celem jest stworzenie jednolitego systemu klasyfikacji dla zrównoważonej gospodarki, który stanowi punkt odniesienia dla inwestorów i przedsiębiorstw. W świecie, w którym rośnie znaczenie ochrony klimatu i odpowiedzialności społecznej, taksonomia staje się narzędziem ukierunkowującym kapitał na projekty zrównoważone i zapobiegającym greenwashingowi.

17.04.2025