Ślad węglowy firmy – czym jest i jak go zmniejszyć?

Obecnie kwestie ESG: środowiskowe, społeczne i te związane z zarządzaniem, charakterystyczne dla każdego rodzaju działalności, znajdują się na coraz to wyższych miejscach w agendach zarządów wielu organizacji. Jedną z najważniejszych i obecnie najbardziej palących kwestii z nimi związanych jest ślad węglowy.

Ślad węglowy: czym jest i jaki ma wpływa na biznes?

Ślad węglowy to najbardziej widoczny i wpływowy element działalności korporacyjnej, ponieważ jest definiowany jako „ślad”, który firma sama pozostawia na środowisku w formie zanieczyszczeń i emisji związanych z prowadzeniem działalności biznesowej.

Szacuje się, że w każdej działalności biznesowej 90% emisji pochodzi z łańcucha dostaw, którego zaangażowanie w działania związane z ESG staje się coraz ważniejsze. Szczególnie jego monitorowanie i mierzenie w stosunku do wydajności ESG w całym łańcuchu dostaw.

Dlaczego komunikowanie swojego śladu węglowego jest ważne?

Ze względu na decyzje podejmowane na poziomie europejskim i światowym, w zakresie redukcji emisji i obniżenia progu wzrostu temperatury, zgodnie z ustaleniami Porozumienia Paryskiego i realizowanymi przez Agendę 2030 i 2050 ONZ istnieje silna potrzeba mierzenia i komunikowania mierników ESG – w tym poziomów śladu węglowego – na zewnątrz.

Począwszy od tego, co Europejski Urząd Nadzoru Bankowego (EUNB) ustalił przy definiowaniu śladu węglowego, należy go mierzyć i monitorować poprzez emisje gazów cieplarnianych tzw. GHG uwalnianych przez firmę do atmosfery i wyrażanych jednostką miary w CO2. GHG definiowane są jako wszystkie gazy, które mogą wychwycić ciepło w atmosferze, powodujące zjawisko „efektu cieplarnianego”. Stanowią one priorytetowe ryzyko czynników ESG: w rzeczywistości emisje GHG są uznawane za „ryzyko ESG mające wpływ na środowisko wewnętrzne, w którym to właśnie działalność gospodarcza ma wpływ na otaczające środowisko i dlatego musi być monitorowana w ramach zarządzania ryzykiem”.

Podwójna istotność emisji

Oznacza to, że emisje te podlegają podwójnej istotności, ustanowionej przez globalnie uznane standardy, takie jak: „Standardy zasad odpowiedzialności”, a w szczególności GRI 101 (Raportu z Inicjatywy Globalnej, „Zasada istotności”) oraz wytyczne EFRAG, w których wprowadzono pojęcie podwójnej istotności, które dzieli się na:

  • Istotność wpływu – tj. rozpoznania rzeczywistych lub potencjalnych znaczących wpływów firmy na środowisko, a także społeczności, związane z prowadzoną działalnością oraz łańcuchem wartości,
  • Istotność finansowa – czyli wszystkie kwestie ESG istotne pod względem finansowym.

W perspektywie dynamicznej powinny być mierzone i raportowane powyższe dwa aspekty w przedsiębiorstwach: jeden nieodłącznie związany z oceną i raportowaniem działalności przedsiębiorstwa i który znajduje swoje granice w ramach standardów rachunkowości sprawozdań finansowych, drugi w perspektywie wzajemnej i dynamicznej symbiozy z otoczeniem oraz tkanką społeczno-gospodarczą zaangażowaną w jego działalność gospodarczą, przewidując integrację ad hoc za pomocą wskaźników dotyczących ryzyka ESG, w zakresie sprawozdawczości niefinansowej.

Umożliwienie przełożenia normatywnych ram odniesienia na poziom europejski i globalny oznacza, że przedsiębiorstwo z prowadzoną działalnością może negatywnie lub pozytywnie wpłynąć na otaczający go ekosystem na poziomie środowiska i z wynikającymi z tego reperkusjami gospodarczymi i społecznymi. Stąd potrzeba zdefiniowania sposobu pomiaru tego, co może mieć wpływ zarówno na firmę, jak i na jej otoczenie w dynamicznej perspektywie, która pozwala na dodanie pomiarów jakościowo-ilościowych do ocen ekonomiczno-finansowych.

Jak obliczany jest ślad węglowy?

Aby móc obliczyć ślad węglowy, najpierw należy pochylić się nad definicją gazów cieplarnianych, która pierwsza została przedstawiona w 1997 w „Protokole z Kyoto”, którego jednym z zadań było zdefiniowanie wiążących celów w zakresie redukcji gazów cieplarnianych. Według niego gazy cieplarniane są to gazy emitowane w wyniku działalności człowieka mające wpływ na zmianę klimatu, takie jak dwutlenek węgla, metan, podtlenek azotu i gazy fluorowane (węglowodory, perfluorowęglowodory, sześciofluorek siarki i trójfluorek azotu).

GHG są mierzone na podstawie dwóch głównych aspektów wpływających na globalne ocieplenie: ich wymuszania radiacyjnego (energia wchodząca i wychodząca z układu Ziemia-atmosfera) mierzonego w GWP (Potencjał globalnego ocieplenia) oraz ich czasu przebywania w atmosferze, który różni się w zależności od GHG.

W perspektywie sprawozdawczości finansowej, zapewnianej przez taksonomię UE i mierzonej globalnie przez Protokół GHG, emisje są klasyfikowane jako zanieczyszczenia środowiska według trzech odrębnych kategorii: Zakres 1, Zakres 2 i Zakres 3. Każdy z tych zakresów przedstawia unikalne wyzwania związane z pomiarem i raportowaniem ich odpowiednich wpływów, w rzeczywistości:

  • Emisje z Zakresu 1, tak zwane emisje „bezpośrednie”, mogą być bezpośrednio związane z działalnością firmy. Na przykład emisje z samochodów czy z dowolnego zakładu produkcyjnego lub obiektu operacyjnego.
  • Emisje z Zakresu 2, zdefiniowane jako „emisje pośrednie”, są klasyfikowane jako wszelkie zużycie energii, które jest częścią produkcji dowolnego produktu lub usługi.
  • Emisje z Zakresu 3, podobnie jak zakres 2 również „pośrednie”, są najtrudniejsze do zidentyfikowania, nie mieszczą się w poprzednich dwóch klasach i obejmują działania całego cyklu życia produktu na dalszym etapie, od podróży służbowych, przez logistykę łańcucha dostaw, po odpady życia jakiegokolwiek produktu.

Do tej pory wdrożono różne metryki i modele w celu oszacowania klas emisji w całej firmie, a tym samym śladu węglowego firmy: Najczęściej stosowane są:

  • Science Based Targets, który mierzy emisje z zakontraktowanych inwestycji i finansowania, wskazując trajektorię zgodną z agendą 2030 (minus wzrost klimatu o 1,5°);
  • Metoda „Financed Emissions”, która szacuje ilość gazów cieplarnianych, za które odpowiada instytucja finansowa poprzez swoje inwestycje, poprzez dokładną skalę „współczynnika atrybucji” ustaloną dla sektorów działalności spółek giełdowych i nienotowanych.

Jak zmniejszyć ślad węglowy firmy?

Obecnie za pomocą modeli danych i pomiarów, wraz z powiązanymi technologiami, możemy dokonywać rzeczywistych i mierzalnych zmian z myślą o ekonomicznej i zrównoważonej transformacji, które począwszy od uwzględnienia śladu węglowego na poziomie zarządzania, mogą przełożyć się na proaktywne planowanie zrównoważonego rozwoju i jego pomiar, raportowanie i komunikacje.

Firmy mogą same chcieć opracować procesy i rozwiązania mierzące ich poziom emisji śladu węglowego oraz innych kluczowych wskaźników ESG, lub zdać się w ręce ekspertów takich jak CRIF i skorzystać ze sprawdzonych rozwiązań takich jak SynESGy – globalnej platformy cyfrowej, która pozwala na dokonanie oceny zrównoważonego rozwoju ESG w łańcuchu dostaw.

Niezależnie od wybranej ścieżki, należy upewnić się, że „ślad” firm jest jest odpowiednio mierzony. Tak aby stawały się one coraz bardziej przejrzyste i czyste, a ich wpływ na środowisko był jak najmniejszy. W ten sposób torując drogę innym i warunkując „od wewnątrz” ryzyko środowiskowe w pozytywny sposób, buduje się bardziej sprawiedliwą gospodarkę opartą na w pełni zrównoważonym rozwoju w tkankę gospodarczą i społeczną.

Ostatnie

Zrównoważony rozwój firm

Znaczenie Score (Wyniku) ESG: 6 powodów, dla których staje się dziś kluczowy

Poznaj sześć głównych powodów, dla których przedsiębiorstwa powinny mierzyć swoją efektywność ESG, by zapewnić sobie długofalowy sukces. Wraz ze wzrostem świadomości dotyczącej wyzwań środowiskowych i społecznych wyniki ESG zyskują rangę strategicznego i nieodzownego narzędzia wpływającego na decyzje inwestorów oraz kierunki rozwoju firm. W obliczu rosnącej presji regulacyjnej oraz oczekiwań rynku w zakresie zrównoważonych i etycznych praktyk biznesowych, wyniki ESG stają się kluczowym wskaźnikiem w ocenie długoterminowej konkurencyjności oraz wpływu społecznego organizacji. Przyjrzyjmy się, czym dokładnie jest wynik ESG i dlaczego warto o niego zadbać.

28.04.2025
Raportowanie niefinansowe

VSME – odpowiedź na nowe realia ESG dla MŚP

Wraz ze zmianą regulacyjnych priorytetów wiele MŚP pozostaje poza zakresem obowiązkowego raportowania ESG – ale nie poza zasięgiem oczekiwań rynku. Nowy standard VSME (Voluntary Sustainability Reporting Standard for SMEs) stanowi praktyczne i proporcjonalne rozwiązanie, które może pomóc mikro, małym i średnim firmom sprostać rosnącym wymaganiom w zakresie zrównoważonego rozwoju.

23.04.2025
Raportowanie niefinansowe

Zbieranie danych ESG: Krótki przewodnik dla MŚP w 2025 roku

Małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) mogą wykorzystać raportowanie ESG, aby zwiększyć przejrzystość, sprostać oczekiwaniom interesariuszy i otworzyć się na nowe możliwości biznesowe. Sprawdź, jak to zrobić!

22.04.2025
Zrównoważony rozwój firm

Taksonomia UE

Taksonomia UE to ważny element strategii zrównoważonego rozwoju Unii Europejskiej. Jej celem jest stworzenie jednolitego systemu klasyfikacji dla zrównoważonej gospodarki, który stanowi punkt odniesienia dla inwestorów i przedsiębiorstw. W świecie, w którym rośnie znaczenie ochrony klimatu i odpowiedzialności społecznej, taksonomia staje się narzędziem ukierunkowującym kapitał na projekty zrównoważone i zapobiegającym greenwashingowi.

17.04.2025