Rekomendacja Kancelarii Corpus Iuris dla Synesgy

O tym, jak strategia ESG staje się integralnym elementem codziennej działalności Kancelarii Corpus Iuris, jak platforma Synesgy wspiera firmę w realizacji celów zrównoważonego rozwoju, oraz jakie długofalowe korzyści płyną z samooceny ESG, opowiada Julita Rudzińska-Piecyk, Prezes Zarządu Kancelarii Corpus Iuris.

1.Czy strategia ESG jest ważnym elementem prowadzenia biznesu w Twojej firmie?

Strategia ESG jest istotnym elementem prowadzenia działalności w naszej firmie. Integrujemy zasady zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialności społecznej w codziennych operacjach oraz decyzjach strategicznych, co pozwala nam nie tylko na zgodność z regulacjami prawnymi, ale również na budowanie trwałej wartości dla naszych kontrahentów, klientów oraz  społeczności, w których działamy. Dążymy do minimalizowania naszego wpływu na środowisko oraz zapewnienia przejrzystości i etycznego podejścia w każdym aspekcie naszej działalności.

2.Jaki problem w obszarze ESG w Twojej firmie został rozwiązany dzięki platformie Synesgy?

Synesgy zapewniła nam narzędzia do dokładnej analizy i raportowania naszych działań środowiskowych, co pozwoliło nam na  podejmowanie bardziej świadomych i strategicznych decyzji w celu minimalizowania naszego wpływu na środowisko. Platforma Synesgy umożliwiła nam skutecznie zarządzać i monitorować nasze działania w zakresie ochrony środowiska. Dzięki platformie Synergy zdaliśmy sobie sprawę jak mocno wpływamy na środowisko naturalne poprzez ilość zużywanego przez nas papieru, z tego względu podjęliśmy dzieło wspierania sadzenia drzew, aby zminimalizować nasz wpływ na środowisko. Ponadto podjęliśmy działania zmierzające do ograniczenia zużycia papieru, wody oraz energii elektrycznej poprzez optymalizację bieżących działań i procesów oraz budowanie świadomości wśród pracowników i współpracowników związanych z naszą organizacją.

3.Jakie korzyści widzisz w samoocenie (certyfikacji własnej) na platformie Synesgy?

Samoocena na platformie Synesgy przynosi wiele korzyści, w tym:

Poprawa transparentności: Certyfikacja własna pozwala nam na lepsze zrozumienie i ocenę naszych działań ESG, co zwiększa przejrzystość wobec naszych Kontrahentów/ klientów ( tu mam na myśli naszych dłużników…)

Wzrost wiarygodności: Dzięki certyfikacji możemy udowodnić naszym partnerom biznesowym i klientom, że traktujemy zrównoważony rozwój poważnie i realizujemy konkretne działania w tym zakresie.

Identyfikacja obszarów do poprawy: Proces samooceny pomaga nam zidentyfikować obszary, w których możemy się jeszcze poprawić, co prowadzi do ciągłego doskonalenia naszych praktyk ESG.

Zwiększenie konkurencyjności: Posiadanie certyfikacji ESG może stanowić przewagę konkurencyjną, przyciągając klientów i inwestorów

Wzmocnienie kultury organizacyjnej: Zaangażowanie całej firmy w proces samooceny i certyfikacji ESG wspiera budowanie kultury organizacyjnej opartej na zrównoważonym rozwoju i odpowiedzialności społecznej. jeszcze ryzyko bym tu dała, że regularna samoocena pomaga lepiej zarządzać ryzykami związanymi z ESG.

4.Jaki wpływ na działania w firmie miała pierwsza certyfikacja?

Zdobycie certyfikatu pozwala nam budować wizerunek organizacji jako odpowiedzialnego i godnego zaufania partnera biznesowego oraz pozwoliło określić nam punkt jako organizacji w, którym jesteśmy i nad czym musimy rozpocząć pracę aby powiedzieć z podniesioną głową, tak prowadzimy biznes biorąc pod uwagę aspekty odpowiedzialności społecznej, obszarów związanych z ochroną środowiska naturalnego i ładem korporacyjnym

Certyfikacja przyczyniła się do wzrostu świadomości w zakresie odpowiedzialności w całym zespole, zwiększając poczucie wspólnej odpowiedzialności za efekty pracy oraz przestrzeganie standardów ESG. Dodatkowo wpłynęła pozytywnie na motywację do rozwoju zawodowego i podnoszenie kwalifikacji co przekłada się na większą efektywność działań operacyjnych.

Certyfikacja odegrała również kluczową rolę w kształtowaniu kultury organizacyjnej, gdzie podejmowane działania mają coraz większy nacisk na zrównoważony rozwój, etyczne postępowanie oraz dbałość o środowisko i społeczeństwo.

5.Jak wyglądają plany w zakresie działań ESG firmy na nadchodzący rok po drugiej certyfikacji?

Uzyskanie drugiej certyfikacji ESG pokazało nam, jak dużo już zrobiliśmy przez ostatni rok od czasu pierwszej certyfikacji, jak zmienił się nasz scoring oraz uświadomił nam, które obszary są jeszcze do zaopiekowania i doskonalenia.

6.Rekomendacja Synesgy

Platforma Synesgy to wartościowe narzędzie, które może znacząco przyczynić się do wzmocnienia działań firmy w obszarze ESG, przynosząc korzyści zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Rekomendujemy korzystanie z niej jako integralnej części strategii zrównoważonego rozwoju.

Ostatnie

Zrównoważony rozwój firm

Znaczenie Score (Wyniku) ESG: 6 powodów, dla których staje się dziś kluczowy

Poznaj sześć głównych powodów, dla których przedsiębiorstwa powinny mierzyć swoją efektywność ESG, by zapewnić sobie długofalowy sukces. Wraz ze wzrostem świadomości dotyczącej wyzwań środowiskowych i społecznych wyniki ESG zyskują rangę strategicznego i nieodzownego narzędzia wpływającego na decyzje inwestorów oraz kierunki rozwoju firm. W obliczu rosnącej presji regulacyjnej oraz oczekiwań rynku w zakresie zrównoważonych i etycznych praktyk biznesowych, wyniki ESG stają się kluczowym wskaźnikiem w ocenie długoterminowej konkurencyjności oraz wpływu społecznego organizacji. Przyjrzyjmy się, czym dokładnie jest wynik ESG i dlaczego warto o niego zadbać.

28.04.2025
Raportowanie niefinansowe

VSME – odpowiedź na nowe realia ESG dla MŚP

Wraz ze zmianą regulacyjnych priorytetów wiele MŚP pozostaje poza zakresem obowiązkowego raportowania ESG – ale nie poza zasięgiem oczekiwań rynku. Nowy standard VSME (Voluntary Sustainability Reporting Standard for SMEs) stanowi praktyczne i proporcjonalne rozwiązanie, które może pomóc mikro, małym i średnim firmom sprostać rosnącym wymaganiom w zakresie zrównoważonego rozwoju.

23.04.2025
Raportowanie niefinansowe

Zbieranie danych ESG: Krótki przewodnik dla MŚP w 2025 roku

Małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) mogą wykorzystać raportowanie ESG, aby zwiększyć przejrzystość, sprostać oczekiwaniom interesariuszy i otworzyć się na nowe możliwości biznesowe. Sprawdź, jak to zrobić!

22.04.2025
Zrównoważony rozwój firm

Taksonomia UE

Taksonomia UE to ważny element strategii zrównoważonego rozwoju Unii Europejskiej. Jej celem jest stworzenie jednolitego systemu klasyfikacji dla zrównoważonej gospodarki, który stanowi punkt odniesienia dla inwestorów i przedsiębiorstw. W świecie, w którym rośnie znaczenie ochrony klimatu i odpowiedzialności społecznej, taksonomia staje się narzędziem ukierunkowującym kapitał na projekty zrównoważone i zapobiegającym greenwashingowi.

17.04.2025