Podsumowanie nowości wprowadzonych w 1. kwartale 2025 roku na Platformie Synesgy

Wszystkie wprowadziliśmy po to, aby korzystanie z Synesgy było jeszcze prostsze, bardziej przejrzyste i przydatne biznesowo. Poniżej przedstawiamy 5 najważniejszych nowości:

1. Raport ESG zgodny z dobrowolnym standardem UE dla MŚP

Synesgy wspiera mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa w przygotowaniu uproszczonego raportu zrównoważonego rozwoju zgodnego z Dobrowolnym Standardem(VSME) opublikowanym w 2024 roku przez EFRAG(Europejską Grupę Doradczą ds. Sprawozdawczości Finansowej). Standard ten został opracowany z myślą o firmach, które nie podlegają obowiązkowi raportowania ESG wynikającemu z dyrektywy CSRD. Dzięki niemu MŚP mogą w prosty sposób uporządkować i potwierdzić swoje działania w obszarze ESG za pomocą certyfikatu wystawionego przez niezależną jednostkę.

 

2. Analiza danych historycznych

Dla firm, które przeszły przez proces certyfikacji co najmniej dwukrotnie, dostępna jest nowa funkcja porównywania i analizowania zmian oceny w czasie. To intuicyjne narzędzie pozwala śledzić postępy, lepiej planować działania i wykorzystywać do komunikacji, by budować wizerunek firmy odpowiedzialnej w obszarze ESG.

 

Na swoim koncie na platformie Synesgy wybierz przycisk Data certyfikacji poniżej Informacji o firmie.

 

3. Sprawdzenie pozycji w rankingu firm Synesgy

Nowa funkcja rankingu umożliwia porównanie swojej oceny ESG z wynikami innych certyfikowanych firm. Ranking jest widoczny po zakończeniu certyfikacji i dostępny na koncie użytkownika. Dzięki niemu firmy mogą szybko ocenić, jak wypadają na tle rynku.

Jeśli masz już certyfikat ESG, taki ranking możesz sprawdzić w każdym momencie. Wejdź na swój profil i w sekcji certyfikaty wygeneruj nowy certyfikat, decydując czy na certyfikacie pojawi się ranking czy też nie.

Jeśli jesteś w trakcie zbierania danych i wypełniania kwestionariusza, to taki ranking zobaczysz na certyfikacie po zakończeniu i wysłaniu kwestionariusza.


Aby wygenerować certyfikat z rankingiem należy wybrać odpowiednią opcję certyfikatu podczas generowania certyfikatu, jak na screenie poniżej, i pobrać odpowiedni plik.


4. Badge(odznaka) ESG – prosta komunikacja wyniku / certyfikacji.

Po uzyskaniu certyfikatu ESG użytkownicy mogą pobrać graficzną odznakę Synesgy. Jeśli wynik mieści się w przedziale od C wzwyż, odznaka zawiera również ocenę ESG firmy.

Po zakończeniu procesu certyfikacji wejdź w sekcję score. Na dole strony, obok przycisku do pobrania certyfikatu, znajduje się ikona pobrania odznaki. Screen poniżej:

5. Dynamiczny link i kod QR do certyfikatu

Certyfikat Synesgy można też udostępniać także za pomocą linku i kodu QR – wystarczy jedno kliknięcie, by podzielić się wynikiem certyfikacji w mediach społecznościowych, na stronie internetowej czy w kontaktach z partnerami biznesowymi.

Link do udostępnienia certyfikatu dostępny jest po wygenerowaniu certyfikatu w sekcji formatów certyfikatu do pobrania: Czy chcesz udostępnić certyfikat swoim partnerom? W tym celu użyj poniższego linku lub kodu QR. Do wyboru są dwie opcje udostępnienia jako link oraz jako QR. Screen poniżej:

Na bieżąco rozwijamy platformę Synesgy, by jeszcze lepiej wspierać firmy w działaniach ESG.

O kolejnych nowościach będziemy informować cyklicznie – odwiedzaj regularnie nasz blog!

 

Ostatnie

Zrównoważony rozwój firm

Znaczenie Score (Wyniku) ESG: 6 powodów, dla których staje się dziś kluczowy

Poznaj sześć głównych powodów, dla których przedsiębiorstwa powinny mierzyć swoją efektywność ESG, by zapewnić sobie długofalowy sukces. Wraz ze wzrostem świadomości dotyczącej wyzwań środowiskowych i społecznych wyniki ESG zyskują rangę strategicznego i nieodzownego narzędzia wpływającego na decyzje inwestorów oraz kierunki rozwoju firm. W obliczu rosnącej presji regulacyjnej oraz oczekiwań rynku w zakresie zrównoważonych i etycznych praktyk biznesowych, wyniki ESG stają się kluczowym wskaźnikiem w ocenie długoterminowej konkurencyjności oraz wpływu społecznego organizacji. Przyjrzyjmy się, czym dokładnie jest wynik ESG i dlaczego warto o niego zadbać.

28.04.2025
Raportowanie niefinansowe

VSME – odpowiedź na nowe realia ESG dla MŚP

Wraz ze zmianą regulacyjnych priorytetów wiele MŚP pozostaje poza zakresem obowiązkowego raportowania ESG – ale nie poza zasięgiem oczekiwań rynku. Nowy standard VSME (Voluntary Sustainability Reporting Standard for SMEs) stanowi praktyczne i proporcjonalne rozwiązanie, które może pomóc mikro, małym i średnim firmom sprostać rosnącym wymaganiom w zakresie zrównoważonego rozwoju.

23.04.2025
Raportowanie niefinansowe

Zbieranie danych ESG: Krótki przewodnik dla MŚP w 2025 roku

Małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) mogą wykorzystać raportowanie ESG, aby zwiększyć przejrzystość, sprostać oczekiwaniom interesariuszy i otworzyć się na nowe możliwości biznesowe. Sprawdź, jak to zrobić!

22.04.2025
Zrównoważony rozwój firm

Taksonomia UE

Taksonomia UE to ważny element strategii zrównoważonego rozwoju Unii Europejskiej. Jej celem jest stworzenie jednolitego systemu klasyfikacji dla zrównoważonej gospodarki, który stanowi punkt odniesienia dla inwestorów i przedsiębiorstw. W świecie, w którym rośnie znaczenie ochrony klimatu i odpowiedzialności społecznej, taksonomia staje się narzędziem ukierunkowującym kapitał na projekty zrównoważone i zapobiegającym greenwashingowi.

17.04.2025