Jak zmniejszyć ryzyko przejścia na gospodarkę niskoemisyjną?

Ryzyko związane z tzw. przejściem na gospodarkę niskoemisyjną odnosi się do potencjalnego ryzyka finansowego, na jakie mogą być narażone firmy w wyniku przejścia na gospodarkę niskoemisyjną. Ta transformacja jest napędzana rosnącymi obawami dotyczącymi zmian klimatycznych i koniecznością ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w celu ograniczenia globalnego ocieplenia. Ryzyka przejściowe mogą obejmować zmiany w polityce rządu, zmiany w zachowaniach konsumentów oraz postęp technologiczny, który sprawia, że ​​niektóre produkty lub usługi stają się mniej pożądane.

Więcej danych to lepsze decyzje

Inwestorzy i kredytodawcy mogą wykorzystać te informacje do podejmowania bardziej świadomych decyzji o tym, gdzie zainwestować swoje pieniądze. Na przykład mogą zdecydować się na inwestowanie w spółki, które mają dobre wyniki w zakresie ESG, ponieważ firmy te prawdopodobnie będą bardziej odporne w obliczu przejścia na gospodarkę niskoemisyjną. Mogą również zdecydować się na brak współpracy i niefinasowanie spółek, które mają słabe wyniki ESG, ponieważ firmy te są bardziej narażone na ryzyko związane z transformacją.

Warto wspomnieć, że niektórzy inwestorzy i kredytodawcy uważają, że spółki o dobrych wynikach ESG są bardziej rentowne w dłuższej perspektywie. Dzieje się tak, ponieważ firmy o dobrych wynikach ESG są lepiej przygotowane do radzenia sobie z wyzwaniami szybko zmieniającego się środowiska biznesowego i mają większe szanse na przyciągnięcie i utrzymanie klientów i pracowników. Ponadto firmy o dobrych wynikach ESG są bardziej skłonne do przestrzegania przepisów, ale też realizowania polityki ESG w związku z własnym poziomem zrównoważonego rozwoju i wiedzą na ten temat, co może pomóc im uniknąć osłabienia ich pozycji na rynku (konkurencyność) czy też kosztownych grzywien i procesów sądowych.

Rola państwa w zmniejszaniu ryzyka

Rządy również mają ważną rolę do odegrania w zarządzaniu ryzykiem transformacji. Państwa mogą tworzyć polityki i przepisy wspierające przejście na gospodarkę niskoemisyjną, takie jak zachęty podatkowe dla energii odnawialnej czy finansowanie inwestycji ekologicznych. Mogą one również inwestować w infrastrukturę oraz badania i rozwój, aby wspierać przejście na gospodarkę niskoemisyjną.

Mniejsze ryzyko z Synesgy

Pierwszym krokiem do ograniczenia ryzyka jest poznanie faktów i stanu rzeczywistego o swojej firmie w obszarach ESG. Do oceny poziomu ESG w firmie może posłużyć Platforma Synesgy, która umożliwia firmom audytu i certyfikacji ESG, ale także otrzymanie wskazówek dotyczących poprawy swojej sytuacji (plan działań naprawczych). Dzięki dobremu wynikowi ESG firma będzie postrzegana, przez inwestorów i innych interesariuszy, jako bardziej atrakcyjna i godna zaufania.

Oceń swój poziom ESG i nawiązuj lepsze partnerstwa biznesowe z Synesgy!

Ostatnie

Zrównoważony rozwój firm

Znaczenie Score (Wyniku) ESG: 6 powodów, dla których staje się dziś kluczowy

Poznaj sześć głównych powodów, dla których przedsiębiorstwa powinny mierzyć swoją efektywność ESG, by zapewnić sobie długofalowy sukces. Wraz ze wzrostem świadomości dotyczącej wyzwań środowiskowych i społecznych wyniki ESG zyskują rangę strategicznego i nieodzownego narzędzia wpływającego na decyzje inwestorów oraz kierunki rozwoju firm. W obliczu rosnącej presji regulacyjnej oraz oczekiwań rynku w zakresie zrównoważonych i etycznych praktyk biznesowych, wyniki ESG stają się kluczowym wskaźnikiem w ocenie długoterminowej konkurencyjności oraz wpływu społecznego organizacji. Przyjrzyjmy się, czym dokładnie jest wynik ESG i dlaczego warto o niego zadbać.

28.04.2025
Raportowanie niefinansowe

VSME – odpowiedź na nowe realia ESG dla MŚP

Wraz ze zmianą regulacyjnych priorytetów wiele MŚP pozostaje poza zakresem obowiązkowego raportowania ESG – ale nie poza zasięgiem oczekiwań rynku. Nowy standard VSME (Voluntary Sustainability Reporting Standard for SMEs) stanowi praktyczne i proporcjonalne rozwiązanie, które może pomóc mikro, małym i średnim firmom sprostać rosnącym wymaganiom w zakresie zrównoważonego rozwoju.

23.04.2025
Raportowanie niefinansowe

Zbieranie danych ESG: Krótki przewodnik dla MŚP w 2025 roku

Małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) mogą wykorzystać raportowanie ESG, aby zwiększyć przejrzystość, sprostać oczekiwaniom interesariuszy i otworzyć się na nowe możliwości biznesowe. Sprawdź, jak to zrobić!

22.04.2025
Zrównoważony rozwój firm

Taksonomia UE

Taksonomia UE to ważny element strategii zrównoważonego rozwoju Unii Europejskiej. Jej celem jest stworzenie jednolitego systemu klasyfikacji dla zrównoważonej gospodarki, który stanowi punkt odniesienia dla inwestorów i przedsiębiorstw. W świecie, w którym rośnie znaczenie ochrony klimatu i odpowiedzialności społecznej, taksonomia staje się narzędziem ukierunkowującym kapitał na projekty zrównoważone i zapobiegającym greenwashingowi.

17.04.2025