Dzień Długu Ekologicznego (Earth Overshoot Day), czyli o tym jak eksploatujemy naszą planetę?

Dzień Długu Ekologicznego to dzień, w którym ludzkość zużyła wszystkie zasoby, jakie Ziemia może zapewnić w ciągu roku. Ta alarmująca eksploatacja naszej planety ma poważne konsekwencje dla środowiska i jest corocznie obliczana przez Global Footprint Network, organizację non-profit. W tym artykule dowiesz się, jakie znaczenie dla ludzi i Planety ma Dzień Długu Ekologicznego i w kontekście globalnego wpływu konsumpcyjnego stylu życia na Ziemię.

Czym jest Dzień Długu Ekologicznego i jak jest obliczany?

Dzień Długu Ekologicznego (Earth Overshoot Day) to dzień, w którym ludzkość wykorzystała zasoby (gleba, paliwa kopalne, lasy, surowce, woda) przypadające na cały rok do produkcji dóbr i usług, przekraczając tym samym zdolność Ziemi do ich odnawiania.

Corocznie jest obliczany przez Global Footprint Network. Celem tej kalkulacji jest zmierzenie i ograniczenie eksploatacji zasobów naturalnych naszego środowiska.

Kiedy przypada Dzień Długu Ekologicznego 2023?

Data Dnia Długu Ekologicznego zmienia się w historii Planety, ponieważ nasz sposób życia i zaangażowanie w ochronę zasobów planety również się zmienia. W 1970 roku przypadał on jeszcze na 29 grudnia, co oznaczało, że zasoby Ziemi pokrywały prawie całe zapotrzebowanie na konsumpcję ludzi i samodzielnie może te zasoby odnawiać, ale w ostatnich latach Earth Overshoot Day dla Ziemi wypada znacznie wcześniej, co jest niepokojące. W bieżącym roku, 2023, Dzień Długu Ekologicznego datowany jest na 2 sierpnia dla całej Ziemi, natomiast dla Polski ­ten dzień przypada wcześniej – 7 maja 2023 r.

Zobacz infografikę, kiedy Dzień Długu Ekologicznego przypadają dla innych krajów w roku 2023.

Problemy na całym świecie

Zanieczyszczenia atmosfery, wysokie zużycie wody, marnotrawstwo żywności, susza, wysypiska śmieci, zapotrzebowanie na  energię i wylesianie, to skutki naszego konsumpcyjnego stylu życia, które wysycają zasoby Ziemi.

Jednym z powyższych przykładów jest ogromne marnotrawienie żywności, która trafia do śmieci, zwłaszcza w krajach uprzemysłowionych. Każdego roku na całym świecie marnuje się 931 milionów ton żywności, a ponad 828 milionów ludzi, którzy każdego dnia cierpią głód.

Niedobór wody jest również coraz większym problemem, spowodowanym suszami i niewłaściwym wykorzystaniem wód gruntowych. Problem ten dotyczy wielu regionów świata, w Europie jest widoczny w Hiszpanii czy obecnie w Grecji.

Branża mody, która jest bardzo zasobochłonna i promuje złe warunki pracy, w dużym stopniu przyczynia się do zanieczyszczenia środowiska.

Globalne zapotrzebowanie na energię prowadzi do wzrostu emisji CO2. W tym miejscu musimy również wspomnieć o wylesianiu, które jest również problemem globalnym, a poza wysoką emisją CO2 niszczy również siedliska zwierząt i roślin.

Jak możemy zmniejszyć nasze zapotrzebowanie na zasoby naszej Planety?

Aby dzień był bliski grudnia, co oznaczałoby, że w ciągu całego roku Ziemia jest w stanie zaspokoić potrzeby ludzkości i samodzielnie się regenerować,  wszyscy musimy świadomie zwracać uwagą na nasze styl życia : prywatnego oraz biznesowego.  

Proponujemy zatem skupić uwagę na następujących działaniach każdego dnia:

  1. Oszczędnie korzystaj z wody. Woda jest rzadkim zasobem, dlatego powinniśmy być świadomi jej obecności i oszczędnie z niej korzystać.

Dlatego: wyłączaj wodę podczas mycia zębów czy mycia włosów, nie musi ona lecieć z kranu cały czas.   

  • Unikaj plastiku. Unikając plastikowych opakowań lub  toreb i kupując produkty niezawierające plastiku, możemy zmniejszyć nasz ślad ekologiczny.

Dlatego: noś ze sobą szklane butelki na wodę, korzystaj z toreb na zakupy z materiału.

  • Kupuj produkty wytwarzanie lokalnie oraz sezonową żywność: Kupując lokalne produkty ograniczamy emisję CO2 na trasach transportowych i wspieramy lokalny biznes.

Dlatego: sprawdź, gdzie znajduje się lokalny market, zwracaj uwagę na etykiety w sklepach spożywczych.

  • Wykorzystuj rzeczy używane i pochodzące z recyklingu. Wykorzystując używane produkty, takie jak ubrania lub przedmioty pochodzące z recyklingu, zmniejszamy ich gromadzenie, dlatego też możemy zmniejszyć produkcję nowych towarów, a tym samym oszczędzać zasoby.

Dlatego: podaruj rzeczom drugie życie.

  • Dbaj o emisję CO2 związaną z energią i mobilnością. Polegajmy w większym stopniu na energiach odnawialnych i korzystajmy ze zrównoważonych środków transportu, aby zmniejszyć nasz ślad węglowy.

Dlatego : jedź do pracy rowerem lub środkami komunikacji publicznej.

Podsumowanie

Dzień Długu Ekologicznego przypomina nam, że nasz obecny styl życia przekracza granice Ziemi i zagraża przyrodzie. Skutki są widoczne w postaci niedoboru wody, głodu, zmiany klimatu, utraty siedlisk i degradacji środowiska. Aby chronić naszą Planetę i pozostawić Ziemię nadającą się do zamieszkania dla przyszłych pokoleń, musimy pilnie ograniczyć zużycie zasobów i promować zrównoważony styl życia.

Tylko w ten sposób jesteśmy w stanie wpływać ma termin tego dnia w kalendarzu i powstrzymać katastrofalną eksploatację naszej Planety.

Ostatnie

Zrównoważony rozwój firm

Znaczenie Score (Wyniku) ESG: 6 powodów, dla których staje się dziś kluczowy

Poznaj sześć głównych powodów, dla których przedsiębiorstwa powinny mierzyć swoją efektywność ESG, by zapewnić sobie długofalowy sukces. Wraz ze wzrostem świadomości dotyczącej wyzwań środowiskowych i społecznych wyniki ESG zyskują rangę strategicznego i nieodzownego narzędzia wpływającego na decyzje inwestorów oraz kierunki rozwoju firm. W obliczu rosnącej presji regulacyjnej oraz oczekiwań rynku w zakresie zrównoważonych i etycznych praktyk biznesowych, wyniki ESG stają się kluczowym wskaźnikiem w ocenie długoterminowej konkurencyjności oraz wpływu społecznego organizacji. Przyjrzyjmy się, czym dokładnie jest wynik ESG i dlaczego warto o niego zadbać.

28.04.2025
Raportowanie niefinansowe

VSME – odpowiedź na nowe realia ESG dla MŚP

Wraz ze zmianą regulacyjnych priorytetów wiele MŚP pozostaje poza zakresem obowiązkowego raportowania ESG – ale nie poza zasięgiem oczekiwań rynku. Nowy standard VSME (Voluntary Sustainability Reporting Standard for SMEs) stanowi praktyczne i proporcjonalne rozwiązanie, które może pomóc mikro, małym i średnim firmom sprostać rosnącym wymaganiom w zakresie zrównoważonego rozwoju.

23.04.2025
Raportowanie niefinansowe

Zbieranie danych ESG: Krótki przewodnik dla MŚP w 2025 roku

Małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) mogą wykorzystać raportowanie ESG, aby zwiększyć przejrzystość, sprostać oczekiwaniom interesariuszy i otworzyć się na nowe możliwości biznesowe. Sprawdź, jak to zrobić!

22.04.2025
Zrównoważony rozwój firm

Taksonomia UE

Taksonomia UE to ważny element strategii zrównoważonego rozwoju Unii Europejskiej. Jej celem jest stworzenie jednolitego systemu klasyfikacji dla zrównoważonej gospodarki, który stanowi punkt odniesienia dla inwestorów i przedsiębiorstw. W świecie, w którym rośnie znaczenie ochrony klimatu i odpowiedzialności społecznej, taksonomia staje się narzędziem ukierunkowującym kapitał na projekty zrównoważone i zapobiegającym greenwashingowi.

17.04.2025