Dlaczego MŚP w łańcuchu wartości dużej firmy dostaje zapytania o dane ESG?

Współczesny biznes dynamicznie zmienia się pod wpływem rosnącej świadomości społecznej oraz regulacji dotyczących zrównoważonego rozwoju. Małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP), które dotychczas mogły działać poza głównym nurtem raportowania środowiskowego, społecznego i ładu korporacyjnego (ESG), obecnie coraz częściej stają się integralną częścią globalnych procesów raportowych. Wynika to nie tylko z presji społecznej, ale także z regulacji unijnych i oczekiwań dużych korporacji, które muszą raportować dane ESG z całego swojego łańcucha wartości.

ESG jako standard nowoczesnego biznesu

Podstawowym motywem, dla którego duże firmy wymagają od MŚP danych ESG, jest ich obowiązek raportowania zgodnego z dyrektywą CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive). Dyrektywa ta, oprócz wymagania transparentności od samych korporacji, zmusza je do uwzględnienia wpływu środowiskowego i społecznego wszystkich podmiotów (firm i partnerów) zaangażowanych w łańcuch dostaw. Przykładowo, przedsiębiorstwa muszą monitorować i raportować, czy ich kontrahenci działają w sposób zgodny z zasadami zrównoważonego rozwoju, obejmującymi m.in. redukcję emisji CO2, etyczne warunki pracy czy racjonalne gospodarowanie surowcami.

Presja regulacyjna i finansowa

Regulacje takie jak niemiecka ustawa o należytej staranności w łańcuchu dostaw (LkSG) dodatkowo wzmacniają ten trend, zmuszając przedsiębiorstwa do weryfikacji, czy ich kontrahenci przestrzegają międzynarodowych standardów w zakresie praw człowieka i ochrony środowiska. W praktyce oznacza to, że nawet najmniejsze firmy w łańcuchu wartości dużego gracza muszą przygotować się na pytania dotyczące np. emisji gazów cieplarnianych, zarządzania odpadami czy polityk przeciwdziałania dyskryminacji.

Z perspektywy MŚP odpowiedź na takie wymagania może być wyzwaniem. Wymaga nie tylko dostosowania się do nowych standardów, ale również nakładów czasu i środków finansowych na przygotowanie odpowiedniej dokumentacji czy przeprowadzenie audytów. Dlatego warto z wyprzedzeniem zebrać odpowiedzi na takie pytania, najlepiej w postaci uniwersalnego raportu, określającego również score ESG, który zostanie następnie wielokrotnie wykorzystany jako źródło danych do udostępniania partnerom biznesowych, odpytującym naszą firmę w zakresie zaangażowania w obszarze zrównywanego rozwoju.

Platforma Synesgy od CRIF  

W tym kontekście pomocne stają się narzędzia ułatwiające zbieranie i zarządzanie danymi ESG, takie jak platforma Synesgy opracowana przez Agencję Ratingową CRIF. Synesgy to innowacyjne rozwiązanie, zgodne z aktualnymi standardami takimi jak GRI, VSME, ESRS, dedykowane zarówno małym, średnim jak i dużym przedsiębiorstwom, które umożliwia:

  1. Uproszczenie procesu raportowania platforma automatyzuje procesy związane z wypełnianiem kwestionariuszy ESG, dostosowanych do potrzeb kontrahentów.
  2. Budowanie wiarygodności – dzięki transparentności i standaryzacji danych MŚP mogą budować zaufanie w relacjach z większymi partnerami biznesowymi.
  3. Minimalizacja ryzyka regularne aktualizacje i zgodność z najnowszymi regulacjami chronią firmy przed potencjalnymi sankcjami za niezgodność z wymogami prawnymi.
  4. Dostęp do nowych rynków i finansowania firmy zaangażowane w kwestie ESG mogą uzyskać łatwiejszy dostęp do kontraktów czy „zielonego finansowania”, które coraz częściej zależy od posiadania wysokich wskaźników ESG.

Korzyści z integracji ESG

Dostosowanie się do wymogów ESG niesie za sobą nie tylko koszty, ale także liczne korzyści. MŚP, które odpowiednio wcześnie wdrożą standardy ESG, mogą nie tylko utrzymać swoje pozycje w łańcuchu wartości dużych korporacji, ale także zwiększyć swoją konkurencyjność. Odpowiedzialne podejście do zarządzania zasobami, troska o środowisko i społeczeństwo budują pozytywny wizerunek, który przyciąga zarówno klientów, jak i inwestorów.

ESG staje się nie tyle opcją, co koniecznością

Zapytania o dane ESG, które MŚP coraz częściej otrzymują od dużych korporacji, to efekt globalnej transformacji biznesowej. Dzięki narzędziom takim jak platforma Synesgy od CRIF Polska, małe i średnie firmy mogą skutecznie sprostać tym wymaganiom, minimalizując ryzyko i maksymalizując korzyści płynące z wdrożenia zrównoważonych praktyk. Współpraca z dużymi graczami w ramach zrównoważonego łańcucha wartości staje się szansą na rozwój w nowoczesnym, bardziej odpowiedzialnym świecie.

Ostatnie

Zrównoważony rozwój firm

Znaczenie Score (Wyniku) ESG: 6 powodów, dla których staje się dziś kluczowy

Poznaj sześć głównych powodów, dla których przedsiębiorstwa powinny mierzyć swoją efektywność ESG, by zapewnić sobie długofalowy sukces. Wraz ze wzrostem świadomości dotyczącej wyzwań środowiskowych i społecznych wyniki ESG zyskują rangę strategicznego i nieodzownego narzędzia wpływającego na decyzje inwestorów oraz kierunki rozwoju firm. W obliczu rosnącej presji regulacyjnej oraz oczekiwań rynku w zakresie zrównoważonych i etycznych praktyk biznesowych, wyniki ESG stają się kluczowym wskaźnikiem w ocenie długoterminowej konkurencyjności oraz wpływu społecznego organizacji. Przyjrzyjmy się, czym dokładnie jest wynik ESG i dlaczego warto o niego zadbać.

28.04.2025
Raportowanie niefinansowe

VSME – odpowiedź na nowe realia ESG dla MŚP

Wraz ze zmianą regulacyjnych priorytetów wiele MŚP pozostaje poza zakresem obowiązkowego raportowania ESG – ale nie poza zasięgiem oczekiwań rynku. Nowy standard VSME (Voluntary Sustainability Reporting Standard for SMEs) stanowi praktyczne i proporcjonalne rozwiązanie, które może pomóc mikro, małym i średnim firmom sprostać rosnącym wymaganiom w zakresie zrównoważonego rozwoju.

23.04.2025
Raportowanie niefinansowe

Zbieranie danych ESG: Krótki przewodnik dla MŚP w 2025 roku

Małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) mogą wykorzystać raportowanie ESG, aby zwiększyć przejrzystość, sprostać oczekiwaniom interesariuszy i otworzyć się na nowe możliwości biznesowe. Sprawdź, jak to zrobić!

22.04.2025
Zrównoważony rozwój firm

Taksonomia UE

Taksonomia UE to ważny element strategii zrównoważonego rozwoju Unii Europejskiej. Jej celem jest stworzenie jednolitego systemu klasyfikacji dla zrównoważonej gospodarki, który stanowi punkt odniesienia dla inwestorów i przedsiębiorstw. W świecie, w którym rośnie znaczenie ochrony klimatu i odpowiedzialności społecznej, taksonomia staje się narzędziem ukierunkowującym kapitał na projekty zrównoważone i zapobiegającym greenwashingowi.

17.04.2025