Chaos standardów ESG – jak poradzić sobie z raportowaniem?

„Jakość danych jest fatalna, rzetelność raportowania bardzo niska, a dostępu do danych brak”. Tak obecną sytuację podsumował prof. Bolesław Rok na konferencji FinTech in ESG. Mimo tego, iż kwestie związane z ESG nie są nowością, na rynku wciąż brakuje rzetelnych danych dostarczanych przez polskie firmy dotyczących ich poziomu ESG, oraz jasno i w przystępny sposób określonych działań, jakie należy podjąć aby te dane zbierać i w sposób efektywny mierzyć. Presja nakładana na firmy, ze strony zarówno inwestorów, jak i klientów, a także społeczeństwo i regulatorów zarówno na poziomie narodowym, jak i międzynarodowym, nie pozwala tych problemów bagatelizować.

4 grupy firm raportujących dane pozafinansowe

Ciekawymi informacjami podzieliła się z nami także Katarzyna Szwarc – Pełnomocniczka Ministra Finansów ds. Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego – która na wstępie stwierdziła, że dane to podstawa. Dokonała ona ciekawego podziału firm na polskim rynku, których raportowanie kwestii związanych z ESG dotyczy. Pierwsza grupa to mała grupa spółek, które muszą raportować zgodnie z obowiązującymi regulacjami i robią to dobrze, dostarczone przez nie dane są świetne jakościowo. Druga grupa, która staje się coraz większa, to spółki które muszą raportować zgodnie z obowiązującymi regulacjami i robią to, ale jeszcze nie do końca dobrze, natomiast z roku na roku ich raporty są coraz lepsze, a dane coraz dokładniejsze. Trzecia, niestety bardzo duża grupa, to grupa spółek które nie maja pojęcia, że powinny coś raportować albo nie zdają sobie sprawy z tego jak ogromnym wyzwaniem raportowanie jest. Czwarta grupa, to natomiast grupa spółek, które jeszcze nie muszą raportować, ale zaraz będą musiały.

Największe wyzwanie – kakofonia standardów

Jakie więc wyzwania stoją nie tylko przed firmami, ale również regulatorami? Wypracowanie spójnych standardów, i swego rodzaju przewodnika dla firm, tak aby każda z nich miała jasność czy musi ona obecnie kwestie niefinansowe raportować, a jeśli tak, to które i w jaki sposób, a co np. będzie musiała raportować w przyszłości. Według głosów docierających do ministerstwa, największym obecnie wyzwaniem na rynku jest kakofonia różnych standardów, regulacji i przewodników, które mają na celu wsparcie firm, a często jeszcze bardziej zrozumienie regulacji utrudniają.

Rozwiązanie – prosty i jednolity sposób oceny

Właśnie z tą myślą – o ujednoliceniu sposobów oceny poziomu ESG firmy, z wykorzystaniem międzynarodowych standardów typu GRI czy tych określonych przez United Nations Global Compact, powstała Platforma Synesgy, która za pomocą prostej ankiety pozwala firmą w łatwy i szybki sposób dokonać oceny swojego poziomu ESG – tego, na ile i w jakich miejscach standardy te są spełniane, a w jakich ich wypełnianie należy poprawić.

Dzięki temu nie tylko firma, która dokonuje certyfikacji, wie gdzie i jakie działania naprawcze powinna wdrożyć, ale sygnalizuje ona również w ten sposób swoim interesariuszom – klientom, inwestorom, partnerom – swoje zaangażowanie w kwestie społecznie ważne.

Ostatnie

Zrównoważony rozwój firm

Znaczenie Score (Wyniku) ESG: 6 powodów, dla których staje się dziś kluczowy

Poznaj sześć głównych powodów, dla których przedsiębiorstwa powinny mierzyć swoją efektywność ESG, by zapewnić sobie długofalowy sukces. Wraz ze wzrostem świadomości dotyczącej wyzwań środowiskowych i społecznych wyniki ESG zyskują rangę strategicznego i nieodzownego narzędzia wpływającego na decyzje inwestorów oraz kierunki rozwoju firm. W obliczu rosnącej presji regulacyjnej oraz oczekiwań rynku w zakresie zrównoważonych i etycznych praktyk biznesowych, wyniki ESG stają się kluczowym wskaźnikiem w ocenie długoterminowej konkurencyjności oraz wpływu społecznego organizacji. Przyjrzyjmy się, czym dokładnie jest wynik ESG i dlaczego warto o niego zadbać.

28.04.2025
Raportowanie niefinansowe

VSME – odpowiedź na nowe realia ESG dla MŚP

Wraz ze zmianą regulacyjnych priorytetów wiele MŚP pozostaje poza zakresem obowiązkowego raportowania ESG – ale nie poza zasięgiem oczekiwań rynku. Nowy standard VSME (Voluntary Sustainability Reporting Standard for SMEs) stanowi praktyczne i proporcjonalne rozwiązanie, które może pomóc mikro, małym i średnim firmom sprostać rosnącym wymaganiom w zakresie zrównoważonego rozwoju.

23.04.2025
Raportowanie niefinansowe

Zbieranie danych ESG: Krótki przewodnik dla MŚP w 2025 roku

Małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) mogą wykorzystać raportowanie ESG, aby zwiększyć przejrzystość, sprostać oczekiwaniom interesariuszy i otworzyć się na nowe możliwości biznesowe. Sprawdź, jak to zrobić!

22.04.2025
Zrównoważony rozwój firm

Taksonomia UE

Taksonomia UE to ważny element strategii zrównoważonego rozwoju Unii Europejskiej. Jej celem jest stworzenie jednolitego systemu klasyfikacji dla zrównoważonej gospodarki, który stanowi punkt odniesienia dla inwestorów i przedsiębiorstw. W świecie, w którym rośnie znaczenie ochrony klimatu i odpowiedzialności społecznej, taksonomia staje się narzędziem ukierunkowującym kapitał na projekty zrównoważone i zapobiegającym greenwashingowi.

17.04.2025