Bike-to-Work. 19 maja wybierz rower jako środek transportu

19 maja br. pracownicy CRIF Polska wzięli udział w I-szej edycji akcji Bike-to-Work przyjeżdżając do biura na rowerze.

Emisja CO2 zamiast maleć, rośnie. W 2022 roku globalna emisja dwutlenku węgla (CO2) ze spalania paliw kopalnych ustanowiła nowy rekord: 37,5 miliarda ton. To wzrost o 1% w porównaniu z rokiem 2021. Emisja CO2 związana ze zmianą użytkowania gruntów (na przykład wycinaniem lasów) wyniosła 3,9 mld ton (https://naukaoklimacie.pl/).

W tym tempie w ciągu zaledwie dziewięciu lat ludzkość „wpompuje” do atmosfery dość CO2 i przekroczyć próg ocieplenia o 1,5°C.

Emisja gazów cieplarnianych zależy od wielu czynników, w tym przede wszystkim od produkcji i zużycia energii, sposobu transportu, rolnictwa i przemysłu.

Produkcja i zużycie energii są głównym źródłem emisji gazów cieplarnianych, a w szczególności spalanie paliw kopalnych takich jak węgiel, ropa naftowa i gaz ziemny. W związku z tym, redukcja zużycia energii i zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii, takich jak energia słoneczna, wiatrowa i geotermalna, mogą pomóc w ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych do atmosfery.

Transport również przyczynia się do emisji gazów cieplarnianych, zwłaszcza transport samochodowy, lotniczy i morski. Ograniczenie emisji gazów cieplarnianych związanych z transportem wymaga zmiany zachowań, takich jak zwiększenie korzystania z transportu publicznego, rowerów i samochodów elektrycznych, a także zmniejszenie częstotliwości podróży i zwiększenie liczby pracowników zdalnych.

Rolnictwo jest kolejnym sektorem, który przyczynia się do emisji gazów cieplarnianych, zwłaszcza poprzez emisję metanu z hodowli trzody chlewnej i innych zwierząt hodowlanych oraz emisję tlenku azotu z nawozów sztucznych. Wprowadzenie zmian w sposobie produkcji żywności, takich jak zmniejszenie ilości mięsa w diecie i poprawa wykorzystania nawozów, może przyczynić się do redukcji emisji gazów cieplarnianych związanych z rolnictwem.

Przemysł to następne źródło emisji gazów cieplarnianych, a w szczególności produkcja cementu, stali i chemikaliów. Technologie ograniczania emisji gazów cieplarnianych związanych z produkcją przemysłową, takie jak produkcja cementu bez emisji dwutlenku węgla i zmniejszenie emisji metanu z produkcji stali, mogą pomóc w ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych.

Jazda na rowerze ma pozytywny wpływ na klimat z kilku powodów.

Po pierwsze, poruszanie się rowerem nie emituje żadnych gazów cieplarnianych, które przyczyniają się do globalnego ocieplenia. W przeciwieństwie do samochodów, które emitują dwutlenek węgla, tlenki azotu i inne szkodliwe związki chemiczne, jazda na rowerze jest praktycznie bezemisyjna.

Po drugie, jazda na rowerze to znakomita alternatywa dla samochodu, co oznacza, że mniej osób korzysta z pojazdów z silnikiem spalinowym, a to przyczynia się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych związanych z transportem.

Po trzecie, rower jest jednym z najbardziej energooszczędnych środków transportu. W przeciwieństwie do samochodu, który zużywa dużo paliwa, jazda na rowerze zużywa jedynie energię człowieka.

Wszystkie te czynniki przyczyniają się do dbania o klimat i środowisko naturalne. Dlatego, jeśli masz możliwość, warto zastanowić się nad tym, czy nie dałoby się częściej przemieszczać się na rowerze.

19 maja 2023 r. pracownicy CRIF Polska wzięli udział w akcji Bike-to-Work przyjeżdżając do biura na rowerze. Niektórzy z nich robią to zawsze, również korzystając z roweru, jako środka transportu na co dzień, nie tylko dojeżdżając do pracy; inni wybrali tego dnia rower z uwagi na dzisiejsze święto i to dobry start do zmiany nawyków. Pogoda całkowicie nie dopisała; zimno i deszcz, ale garstka zaangażowanych w ESG osób daje przykład innym.

 

Druga edycja akcji Bike-to-Work już za rok!

Ostatnie

Zrównoważony rozwój firm

Znaczenie Score (Wyniku) ESG: 6 powodów, dla których staje się dziś kluczowy

Poznaj sześć głównych powodów, dla których przedsiębiorstwa powinny mierzyć swoją efektywność ESG, by zapewnić sobie długofalowy sukces. Wraz ze wzrostem świadomości dotyczącej wyzwań środowiskowych i społecznych wyniki ESG zyskują rangę strategicznego i nieodzownego narzędzia wpływającego na decyzje inwestorów oraz kierunki rozwoju firm. W obliczu rosnącej presji regulacyjnej oraz oczekiwań rynku w zakresie zrównoważonych i etycznych praktyk biznesowych, wyniki ESG stają się kluczowym wskaźnikiem w ocenie długoterminowej konkurencyjności oraz wpływu społecznego organizacji. Przyjrzyjmy się, czym dokładnie jest wynik ESG i dlaczego warto o niego zadbać.

28.04.2025
Raportowanie niefinansowe

VSME – odpowiedź na nowe realia ESG dla MŚP

Wraz ze zmianą regulacyjnych priorytetów wiele MŚP pozostaje poza zakresem obowiązkowego raportowania ESG – ale nie poza zasięgiem oczekiwań rynku. Nowy standard VSME (Voluntary Sustainability Reporting Standard for SMEs) stanowi praktyczne i proporcjonalne rozwiązanie, które może pomóc mikro, małym i średnim firmom sprostać rosnącym wymaganiom w zakresie zrównoważonego rozwoju.

23.04.2025
Raportowanie niefinansowe

Zbieranie danych ESG: Krótki przewodnik dla MŚP w 2025 roku

Małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) mogą wykorzystać raportowanie ESG, aby zwiększyć przejrzystość, sprostać oczekiwaniom interesariuszy i otworzyć się na nowe możliwości biznesowe. Sprawdź, jak to zrobić!

22.04.2025
Zrównoważony rozwój firm

Taksonomia UE

Taksonomia UE to ważny element strategii zrównoważonego rozwoju Unii Europejskiej. Jej celem jest stworzenie jednolitego systemu klasyfikacji dla zrównoważonej gospodarki, który stanowi punkt odniesienia dla inwestorów i przedsiębiorstw. W świecie, w którym rośnie znaczenie ochrony klimatu i odpowiedzialności społecznej, taksonomia staje się narzędziem ukierunkowującym kapitał na projekty zrównoważone i zapobiegającym greenwashingowi.

17.04.2025